Ημερίδα Αγωγής Υγείας για την Υποστήριξη Δράσεων κατά της Βίας στο Σχολείο μας

Κατηγορία: Καινοτόμες Δράσεις Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2012

Πατήστε για μεγέθυνση...Σας ενημερώνουμε ότι η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσής μας, διοργανώνει ημερίδα για εκπαιδευτικούς, με στόχο την υποστήριξη δράσεων στο σχολείο την 6η Μαρτίου, που θα καθιερωθεί σαν Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο.

Στην ημερίδα θα γίνουν βιβλιοπαρουσιάσεις από τους συγγραφείς που έγραψαν βιβλία που αναφέρονται στο σχολικό εκφοβισμό και θα προταθούν δραστηριότητες που μπορούμε να υλοποιήσουμε με τους μαθητές μας στην τάξη, είτε σαν μεμονωμένες δράσεις, είτε στο πλαίσιο των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας που αφορούν τη σχολική βία.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 1 Μαρτίου 2012 στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Μελισσίων (17ης Νοέμβρη & Αγ. Γεωργίου, 210 6136169, 210 6138802) και ώρες 18:00-20:00. Περισσότερα στο έγγραφο υπ' αριθμ. πρωτ. 2413/22-2-2012 της Δ/νσης Π.Ε. Β΄Αθήνας.