Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα "Τα Παιδιά Γράφουν και Ζωγραφίζουν τα Δικαιώματά τους το 2012"

Κατηγορία: Καινοτόμες Δράσεις Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 20 Μαρτίου 2012
Σας γνωρίζουμε ότι η UNICEF σε συνεργασία με το ΥΠΔΒΜΘ έχει θεσμοθετήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: "Τα Παιδιά Γράφουν και Ζωγραφίζουν τα Δικαιώματά τους το 2012", το οποίο απευθύνεται σε μαθητές σχολικών μονάδων Π.Ε. Οι μαθητές μπορούν να λάβουν μέρος με ομαδικές εργασίες που θα περιγράφουν πώς οι ίδιοι αντιλαμβάνονται τα δικαιώματά τους, και τις οποίες πρέπει να αποστείλουν μέχρι την Πέμπτη 31 Μαΐου 2012 στην Ελληνική Εθνική Επιτροπή UNICEF. Όλα τα σχολεία που θα συμμετάσχουν θα λάβουν έπαινο συμμετοχής, ενώ θα βραβευθούν τα καλύτερα έργα σε ειδική έκθεση, όπου θα παρουσιαστούν τα έργα. Επισυνάπτονται το ενημερωτικό υπ' αριθμ πρωτ. Φ.14/159/29.873/Γ1/20-03-2012 έγγραφο του ΥΠΔΒΜΘ και οι οδηγίες συμμετοχής στο πρόγραμμα .