Διοργάνωση διημερίδας με θέμα: "Παιδιά σε Κίνδυνο: Ο Ρόλος του Σχολείου στην Προάσπιση των Δικαιωμάτων του Παιδιού"

Κατηγορία: Γενικά Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 30 Δεκεμβρίου 2019

Η  Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας, μέσω της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας σε συνεργασία με τις Δ/νσεις  Π.Ε. Α?, Β? Γ? Δ?, Δυτ. Αττικής, Πειραιά και τις  Διευθύνσεις Δ.Ε.  Γ?, Δ?, Δυτ. Αττικής,  Πειραιά, μέσω των αντίστοιχων Υπευθύνων Αγωγής Υγείας και σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού, συνδιοργανώνουν  Διημερίδα με θέμα:

Η Διημερίδα θα διεξαχθεί την Παρασκευή 24/01/2020 και ώρες 16:30 - 20:30 και το Σάββατο 25/1/2020 και ώρες 10:00-14:30, στο κτίριο του Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων, Ερμού 134, Αθήνα.

Σκοπός της διημερίδας είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών σε θέματα κακοποίησης/παραμέλησης, εμπορίας, και εκμετάλλευσης παιδιών και εφήβων, καθώς και στον ρόλο του σχολείου στην πρόληψη, ανίχνευση και διαχείριση τέτοιων φαινομένων.