Κατηγορία: Γενικά Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 11 Μαρτίου 2020

Οι διοριζόμενοι ΕΕΠ-ΕΒΠ με την με αριθ. 23418/Ε4/17-2-2020 απόφαση της Προϊσταμένης της Γενικής Διεύθυνσης Εκπαιδευτικού Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠΑΙΘ (ΦΕΚ 241/τ.Γ/09.03.2020) οφείλουν να παρουσιαστούν στη Δ/νση Α/θμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας, για ορκωμοσία και ανάληψη υπηρεσίας εντός πέντε (5) εργάσιμων ημερών, από την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας απόφασης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, δηλ. έως και τις 16 Μαρτίου 2020, όπου και θα τοποθετηθούν σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 62 του ν. 4589/2019, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

Όσοι εκ των διοριζομένων υπηρετούν, κατά τη δημοσίευση της παρούσας, ως προσωρινοί αναπληρωτές σε σχολικές μονάδες δημόσιας εκπαίδευσης, υποχρεούνται να παραμείνουν στη θέση τους ως αναπληρωτές μέχρι τη λήξη του τρέχοντος διδακτικού έτους, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 63 του ν. 4589/2019. Το χρονικό αυτό διάστημα υπολογίζεται στη διετή παραμονή στη θέση της παρ. 5 του άρθρου 62 του ως άνω νόμου, όπως ισχύει. Ο διορισμός των ως άνω μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ ισχύει από τη δημοσίευση της παρούσας απόφασης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. (Αριθμ. βεβ. Γ.Δ.Ο.Υ./Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων: 911/18-2-2020).

Για λόγους διευκόλυνσης των μελών ΕΕΠ και ΕΒΠ που υπηρετούν ως προσωρινοί αναπληρωτές σε σχολικές μονάδες δημόσιας εκπαίδευσης και διορίζονται ως μόνιμοι με την ανωτέρω σχετική Απόφαση και οι οποίοι σύμφωνα με το άρθρο 63, παρ. 4 του ν. 4589/2019 (ΦΕΚ 13 Α΄) υποχρεούνται να παραμείνουν στη θέση που είναι τοποθετημένοι έως τη λήξη του διδακτικού έτους, παρακαλούμε όπως η ορκωμοσία και ανάληψη υπηρεσίας αυτών πραγματοποιηθεί στην Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπηρετούν. Η οικεία Διεύθυνση Εκπαίδευσης αναλαμβάνει την ευθύνη της διαβίβασης όλων των σχετικών εγγράφων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μόνιμου διορισμού.