Ενημέρωση σχετικά με τις οδηγίες της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από λοιμογόνους παράγοντες

Κατηγορία: Γενικά Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 28 Μαϊος 2020

Σε συνέχεια της υπ. αριθμ. 63314/ΓΔ4/26-05-2020 ΚΥΑ σας διαβιβάζουμε τις οδηγίες της επανέναρξης λειτουργίας σχολικών μονάδων, σύμφωνα με το από 25-05-2020 απόσπασμα πρακτικού της 63ης Συνεδρίασης της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του Κορωνοϊού COVID-19.

Στις οδηγίες περιλαμβάνονται ενημερωτικά σημειώματα προς:
α) Διευθυντές/ντριες Δημοτικών Σχολείων, Προϊσταμένους/νες Νηπιαγωγείων
β) Εκπαιδευτικούς
γ) Γονείς/κηδεμόνες
δ) Μαθητές
Το ενημερωτικό υλικό περιέχει βασικές πληροφορίες σχετικά με: α) το Covid-19 και τα συμπτώματα της νόσου, β) τους τρόπους μετάδοσης, γ) τα μέτρα αυτοπροστασίας και προστασίας τρίτων και δ) τα μέτρα τα οποία είναι απαραίτητο να ληφθούν σε περίπτωση που εμφανιστούν κρούσματα της νόσου στο σχολείο.