Ημερίδα «Απώλειες Ζωής ? Γέφυρες Στήριξης»: 1η Ανακοίνωση

Κατηγορία: Καινοτόμες Δράσεις Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 06 Νοεμβρίου 2013

Ημερίδα «Απώλειες Ζωής ? Γέφυρες Στήριξης»: 1η Ανακοίνωση Σας ενημερώνουμε ότι η Δ /νσή μας, μέσω της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας και η «Μέριμνα» - Εταιρία για τη Φροντίδα Παιδιών και Οικογενειών στην Αρρώστια και το Θάνατο (www.merimna.org.gr), πρόκειται να συνδιοργανώσουμε επιμορφωτικά σεμινάρια σε θέματα που αφορούν στη στήριξη του μαθητή που θρηνεί, αλλά και της τάξης ή σχολικής κοινότητας που αντιμετωπίζει εμπειρίες θανάτου ή πολλαπλών απωλειών.

Η πρώτη ημερίδα θα υλοποιηθεί σε ώρες εκτός διδακτικού προγράμματος 9.00μ.μ. ? 16.00μ.μ. σε ένα από τα δύο πρώτα Σάββατα του Δεκεμβρίου. Ο τόπος και η ακριβής ημερομηνία διεξαγωγής θα ανακοινωθούν όταν συμπληρωθούν οι αιτήσεις και επιλεγούν οι συμμετέχοντες με σχετική εγκύκλιο του Δ/ντή Εκπαίδευσης της Δ/νσής μας. Κάθε Ημερίδα θα παρακολουθήσουν έως 100 άτομα.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο σύνδεσμο: Ημερίδα «Απώλειες Ζωής ? Γέφυρες Στήριξης»: 1η Ανακοίνωση