Θεατρική Παράσταση στο 8ο Δ.Σ. Νέας Ιωνίας

Κατηγορία: Εκδηλώσεις Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 23 Μαρτίου 2012

Τη θεατρική παράσταση "Η ΔΕΚΑΤΗ ΤΡΙΤΗ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΓΛΥΠΤΑ", από το ομώνυμο βιβλίο του Γιώργου Κατσέλη, παρουσίασαν οι μαθητές της ΣΤ2 τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας, στο 8ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας, την Πέμπτη 23 Μαρτίου 2012. Η παράσταση που έγινε στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, συγκίνησε και ευαισθητοποίησε τους μαθητές γύρω από το ζήτημα της πολιτιστικής κληρονομιάς και της ιστορικής μνήμης. Η Διευθύντρια κυρία Χαρά Δημητρίου και το προσωπικό του 8ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας καλωσόρισαν με εγκαρδιότητα μαθητές και εκπαιδευτικούς, ενώ τους πρόσφεραν κεράσματα και αναμνηστικά δώρα που είχαν ετοιμάσει με ιδιαίτερη αγάπη και φροντίδα. Μετά το τέλος της παράστασης οι μαθητές των δύο σχολείων είχαν τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν μεταξύ τους, να ανταλλάξουν σκέψεις και να γνωριστούν καλύτερα.

Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση: