Επίσκεψη Φιλαναγνωσίας στο 2ο Δ.Σ. Νέας Ιωνίας

Κατηγορία: Εκδηλώσεις Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 28 Μαρτίου 2012

Η συγγραφέας Μαρία Ανδρικοπούλου επισκέφτηκε το 2ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας στο πλαίσιο του προγράμματος φιλαναγνωσίας του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου. Η επίσκεψη έγινε την Τρίτη 27 Μαρτίου 2012. Οι μαθητές της Β' τάξης είχαν επεξεργαστεί με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών το παραμύθι ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑΛΗ μέσα από αφήγηση, εικαστικές δημιουργίες, δραματοποίηση, κατασκευές. Η συγγραφέας μίλησε στα παιδιά για το έργο της και απάντησε στις εύστοχες ερωτήσεις τους. Η υπεύθυνη φιλαναγνωσίας Αγγελική Σμυρνιού είχε φροντίσει για την άρτια οργάνωση της επίσκεψης, ενώ ο διευθυντής του σχολείου Νίκος Μπέτζελος σύστησε τη συγγραφέα στα παιδιά και την ευχαρίστησε για την επίσκεψη. Την παράσταση έκλεψε ένα αληθινό κουνελάκι που είχε φέρει γονέας μαθήτριας του Β1, μιας και το βιβλίο πραγματεύεται την αλλαγή περιβάλλοντος μέσα από μια ιστορία που πρωταγωνιστεί ένας μικρός λαγός, ο Πασχάλης.

Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση: