3ο Πανελλήνιο Συνέδριο για τον Έλεγχο του Καπνίσματος "Μαθαίνω να μην Καπνίζω"

Κατηγορία: Καινοτόμες Δράσεις Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 05 Δεκεμβρίου 2012

Πατήστε στην εικόνα για να μεγεθύνετεΣύμφωνα με το έγγραφο υπ' αριθμ. πρωτ. 148440/Γ7/26-11-2012 του Υπουργείου Παιδείας, καλούνται οι εκπαιδευτικοί κάθε σχολικής μονάδας στο 3ο πανελλήνιο συνέδριο για τον έλεγχο του καπνίσματος "Μαθαίνω να μην καπνίζω" το οποίο διοργανώνεται από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α, το Υπουργείο Υγείας, την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία και τη Σχολή Δημόσιας Υγείας του Πανεπιστημίου Harvard, στο πλαίσιο του προγράμματος HEART, που θα πραγματοποιηθεί στις 6 έως και 8 Δεκεμβρίου 2012 στην αίθουσα Ζακλίν Ντε Ρομιγύ του Υπουργείου Παιδείας.

Σας κοινοποιούμε το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, στις παρουσιάσεις των σχολείων (10:00 -12:30), θα συμμετέχουν μαθητές από σχολεία της Δ/νσής μας που θα παρουσιάσουν δράσεις που έκαναν με τους εκπαιδευτικούς των σχολείων τους στο πλαίσιο προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και θα στείλουν τα δικά τους αντικαπνιστικά μηνύματα.

• Οι μαθητές από το 8ο Δ. Σχ. Αγ. Παρασκευής θα παρουσιάσουν τις εικαστικές τους δημιουργίες.
  • Οι μαθητές από το 1ο Δ. Σχ. Ν. Ψυχικού θα παρουσιάσουν αντιδιαφημίσεις για το τσιγάρο.
  • Οι μαθητές από το 6ο Δ. Σχ. Βριλησσίων θα τραγουδήσουν τα δικά τους αντικαπνιστικά τραγούδια.
  • Οι μαθητές από το 6ο Δ. Σχ. Μελισσίων θα ανεβάσουν θεατρική παράσταση.
  • Οι μαθητές από το 5ο Δ. Σχ. Ηρακλείου θα τραγουδήσουν δικές τους συνθέσεις.