Συνέντευξη του Πρόεδρου της Συντονιστικής Επιτροπής του Παρατηρητηρίου στο ραδιοφωνικό σταθμό Real Fm

Κατηγορία: Ανακοινώσεις Διευθυντή Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 14 Φεβρουαρίου 2014

Το 10% των μαθητών πέφτουν θύματα ενδοσχολικής βίας σύμφωνα με επίσημη μελέτη. Τα αγόρια εμπλέκονται πιο συχνά σε σχέση με τα κορίτσια, σε αναλογία 3 προς 1, ενώ οι θύτες ξεπερνούν το 5% του συνόλου των μαθητών. Η κατάσταση που επικρατεί στην κοινωνία είναι μία από τις αιτίες που οι ανήλικες ασκούν βία αναφέρει στο ραδιοφωνικό σταθμό Real Fm, ο Πρόεδρος της Συντονιστικής Επιτροπής του Παρατηρητηρίου για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, κ. Πάρις Βεντήρης.

Ακούστε όλη τη συνέντευξη που έδωσε στον παραπάνω ραδιοφωνικό σταθμό στις 13-2-2014: