Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ»

Κατηγορία: Καινοτόμες Δράσεις Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2016

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: Σας γνωστοποιούμε τον πίνακα συμμετεχόντων στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Για να δείτε του συμμετέχοντες πατήστε εδω.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Π.Ε. Β΄ Αθήνας (έγγραφο με αριθ. πρωτ.257/13-1-2016 της Δ/νσης Π.Ε. Β΄ Αθήνας), μέσω της Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με το Τμήμα Πρωτογενούς Πρόληψης στη Σχολική Κοινότητα, του Κέντρου Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων (ΚΕ.Θ.Ε.Α.), θα πραγματοποιήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Β΄ Δ/νσης Αθηνών, με τίτλο:

«ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ»

Στόχος του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι η καλλιέργεια προσωπικών και κοινωνικών δεξιοτήτων του παιδιού. Η μεθοδολογία μάθησης ακολουθεί αρχές της βιωματικής εκπαίδευσης μέσα από την ομάδα και την αλληλεπίδραση. Οι συμμετέχοντες, που δεν μπορούν να είναι πάνω από 25 άτομα, χρειάζεται να συμπληρώσουν το επισυναπτόμενο έντυπο δήλωσης συμμετοχής.

Βασική προϋπόθεση για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι η πλήρης συμμετοχή των ενδιαφερομένων, προκειμένου να λάβουν δωρεάν και το συνοδευτικό εκπαιδευτικό εγχειρίδιο, που είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής. Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών είναι προαιρετική.

Οι συναντήσεις θα γίνουν στο 19ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ιωνίας (Αγ. Αναστασίας 4, 210-2531572), στις παρακάτω ημέρες και ώρες:

• Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2016, ώρες 15:30 – 18:30
  • Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου 2016, ώρες 15:30 – 19:30
  •  Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016, ώρες 15:30 – 19:30
  • Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου 2016, ώρες 15:30 – 19:30

Αίτηση συμμετοχής μπορούν να αποστείλουν όσοι ενδιαφέρονται στο fax 210-6009644 ή στο email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μέχρι τη Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016.

Επισυναπτόμενα:

Αίτηση συμμετοχής του ΚΕ.Θ.Ε.Α.