Μουσείο Μαθητικής Ζωής

Κατηγορία: Αποφάσεις ΠΥΣΠΕ Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 02 Φεβρουαρίου 2011

Στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Βριλησσίων, Αλφειού 62 - Βριλήσσια, λειτουργεί Μουσείο Μαθητικής Ζωής στο οποίο ο επισκέπτης έχει την ευκαιρία να "μπει" σε μία τάξη μεταπολεμικής εποχής και να δει από κοντά παλαιά αντικείμενα και φωτογραφίες της μαθητικής ζωής. Στόχοι του Μουσείου είναι να προσεγγίσουν βιωματικά οι μαθητές την ατμόσφαιρα της εποχής, να συνειδητοποιήσουν ότι η ευμάρεια που απολαμβάνουν σήμερα δεν ήταν άλλοτε δεδομένη, να μάθουν ότι το χθες των παππούδων τους είναι το σήμερα των υπό ανάπτυξη χωρών. Διαβάστε περισσότερα..