Προληπτικά Μέτρα κατά της Διασποράς της Γρίπης A (H1N1)

Κατηγορία: Αποφάσεις ΠΥΣΠΕ Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 11 Φεβρουαρίου 2011

ΣΧΕΤ.: Το υπ? αριθμ. Φ.7/53/16735/09-02-2011 έγγραφο του Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Θ.. Με αφορμή την επανεμφάνιση κρουσμάτων της γρίπης A (H1N1) και την εκτίμηση του Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ) ότι «δεν κρίνεται σκόπιμη η αναστολή λειτουργίας των σχολείων, καθώς και η επιδημιολογική καταγραφή των απουσιών για τις επόμενες εβδομάδες», σας αποστέλλουμε τις οδηγίες και το σχέδιο δράσεως που δόθηκαν από το Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. για τις ενέργειες των σχολείων, προκειμένου να προληφθεί η περαιτέρω εξάπλωση της γρίπης.

Στο πλαίσιο αυτό, παρακαλούνται οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων της Δ/νσης Π.Ε. Β΄Αθήνας:

1. Να καλέσουν τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων για να τους ενημερώσουν αναφορικά με τα μέτρα πρόληψης που αναφέρονται στο υπ? αριθμ. Φ.7/53/16735/09-02-2011 έγγραφο του Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Θ.,

2. Να αναγνώσουν το προηγούμενο έγγραφο στους μαθητές του σχολείου τους κατά την πρωινή συγκέντρωση,

3. Να αφιερώσουν μία διδακτική ώρα για υπενθύμιση των μέτρων πρόληψης για την αντιμετώπιση της γρίπης αυτής.