Εκδήλωση Βράβευσης Μαθητών που Συμμετείχαν στο Διαγωνισμό Ζωγραφικής με Θέμα «Παιδιά και Οδηγοί Προσέχουμε Μαζί »

Κατηγορία: Πολιτιστικά Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 13 Μαϊος 2011

Σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 12 Μαΐου 2011 και ώρα 9:30 π. μ. στο Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων, εκτέθηκαν τα 40 έργα που διακρίθηκαν στο Διαγωνισμό Ζωγραφικής με θέμα «Παιδιά και οδηγοί προσέχουμε μαζί ». Στην εκδήλωση έδωσαν το παρόν οι κ.κ., Δημήτρης Ρέππας, Υπουργός Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων, Σπύρος Βούγιας, Υφυπουργός Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων, Πάρις Βεντήρης, Διευθυντής Διεύθυνσης Π.Ε. Β΄ Αθήνας και Παναγιώτης Βουρνάς, Διευθύνων Σύμβουλος των ΕΛΤΑ.

Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση...

Το ομαδικό έργο της Δ2 τάξης του 1ου Δημ. Σχολείο Ν. Ψυχικού.
Το έργο της μαθήτριας Λένιας Παπαδοπούλου, του 8ου Δημ. Σχολείου Αγ. Παρασκευής.
Το έργο της μαθήτριας Ξένιας Γεωργίου, του 13ου Δημ. Σχολείου Ν.Ηρακλείου.
Το έργο του μαθητή Χρήστου Παπακωνσταντίνου, των Εκπαιδευτηρίων Καντά.
Ο κ. Δ. Ρέππας, Υπουργός Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων, και ο κ. Π. Βεντήρης, Διευθυντής Διεύθυνσης Π.Ε. Β΄ Αθήνας.
Το ακροατήριο της εκδήλωσης.
Οι μαθητές/τριες του 11<sup>ου</sup> Δ.Σ. Αγίας Παρασκευής.
Χειροκρότημα στους μαθητές/τριες του 11<sup>ου</sup> Δ.Σ. Αγίας Παρασκευής.
Προσέλευση Επισήμων.
Η είσοδος των μαθητών στο Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων.
Ο χώρος της έκθεσης.
Ο κ. Δ. Ρέππας, Υπουργός Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων, ο κ. Βούγιας, Υφυπουργός Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων, και ο κ. Π. Βεντήρης, Διευθυντής Διεύθυνσης Π.Ε. Β΄ Αθήνας επισκέπτονται το χώρο της έκθεσης.
Ο κ. Βούγιας βγάζει λόγο.
Ο κ. Βούγιας βραβεύει μαθητές.
Ο κ. Βεντήρης βραβεύει μαθητές.
Όλοι μαζί, μαθητές, εκπαιδευτικοί, υπουργοί και διευθυντές σε αναμνηστική φωτογραφία. .
Το ομαδικό έργο της Δ2 τάξης του 1ου Δημ. Σχολείο Ν. Ψυχικού.
start stop bwd fwd

Θυμίζουμε ότι Διαγωνισμός διεξήχθη μεταξύ των μαθητών των Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων των Δημοτικών Σχολείων όλης της χώρας, και ότι υποβλήθηκαν αρχικά 160 έργα ζωγραφικής.

Αναλυτικότερα, όσον αφορά τη Β΄Αθήνας, διακρίθηκαν τα έργα μαθητών των παρακάτω σχολείων:

1ο Δημ. Σχολείο Ν. Ψυχικού, ομαδικό, τάξη Δ2,

13ο Δημ. Σχολείο Ηρακλείου, Ξένια Γεωργίου,

Εκπαιδευτήρια Καντά, Ψυχικό, Χρήστος Παπακωνσταντίνου,

8ο Δημ. Σχολείο Αγ. Παρασκευής, Λένια Παπαδοπούλου

Ακόμη, δόθηκε η θεατρική μαθητική παράσταση «Κίνδυνος και Ασφάλεια» με συμμετοχή των μαθητών του 11ου Δ.Σ. Αγίας Παρασκευής και απονεμήθηκαν βραβεία και τιμητικά διπλώματα στους διακριθέντες μαθητές.