Πρόγραμμα Προαγωγής και Καταγραφής της Στοματικής Υγείας του Ελληνικού Πληθυσμού "Πρόγραμμα Αγωγής Στοματικής Υγείας με τη Μέθοδο της Βιωματικής Μάθησης"

Κατηγορία: Καινοτόμες Δράσεις Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 29 Οκτωβρίου 2012

Το πρόγραμμα Προαγωγής και Καταγραφής της Στοματικής Υγείας του Ελληνικού Πληθυσμού απευθύνεται στους μαθητές των Νηπιαγωγείων και όλων των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου και υλοποιείται με τη Μέθοδο της Βιωματικής Μάθησης.

Το πρόγραμμα καθώς και το εκπαιδευτικό υλικό είναι εγκεκριμένα από το Υπουργείο Παιδείας και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Συντονιστές της εφαρμογής του προγράμματος σε τοπικό επίπεδο είναι οι Υπεύθυνοι Αγωγής Υγείας ή οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης, καθώς και οι Συντονιστές Αγωγής Υγείας των κατά τόπους Οδοντιατρικών Συλλόγων.

Ενημερωθείτε λεπτομερώς πατώντας στο σύνδεσμο: "Πρόγραμμα Αγωγής Στοματικής Υγείας με τη Μέθοδο της Βιωματικής Μάθησης".