Διευκρινίσεις σχετικά με την Ευαισθητοποίηση της Μαθητικής Κοινότητας σε Θέματα Διατροφής από τον ΕΦΕΤ

Κατηγορία: Καινοτόμες Δράσεις Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 12 Νοεμβρίου 2012

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το έγγραφο υπ' αριθμ. πρωτ. 132440/Γ7/25-10-2012 του ΥΠΑΙΘΠΑ, ο Ενιαίος Φορέας Ελέγχου Τροφίμων (ΕΦΕΤ) δεν θα προβεί σε ενημερώσεις για την ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας σε θέματα υγιεινής διατροφής και ασφάλειας τροφίμων που διατίθενται στα σχολικά κυλικεία, αλλά προτίθεται να συμβάλλει με το εγκεκριμένο εκπαιδευτικό υλικό που έχει δημιουργήσει, στο έργο των εκπαιδευτικών και στην ενημέρωση των μαθητών/τριών για θέματα σχετικά με την ασφάλεια των τροφίμων.