Εγκύκλιος Φ. 34.1/13/654/29-01-2015 Δ/νσης Π.Ε. Β΄ Αθήνας

Πληροφορίες: Β. Καραμπά

Τηλέφωνο:       210-6394882

Fax:                210-6009644

E-mail:            Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ιστοσελίδα:      http://www.dipevath.gr

ΚΟΙΝ.:

κ.κ. Σχ. Συμβούλους

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

ΘΕΜΑ 1ο : «Διευκρίνιση σχετικά με την αναγνώριση προϋπηρεσίας για βαθμολογική-μισθολογική εξέλιξη σε εφαρμογή του αρθρ. 97 του Ν. 4310/2014»

ΘΕΜΑ 2ο : «Άδειες εκπαιδευτικών»

ΘΕΜΑ 3ο : «Αποστολή διευκρινίσεων»

ΘΕΜΑ 4ο : «Διαβίβαση εγκυκλίου»

ΘΕΜΑ 5ο : «Διεξαγωγή  του 3ο Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Φυσικών για μαθητές Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων  Δημοτικού Σχολείου»

ΘΕΜΑ 6ο : «Απάντηση αιτήματος για την έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος»

ΘΕΜΑ 7ο : «Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ποίησης Γιάννη Κουτσοχέρα»

ΘΕΜΑ 8ο : «Αναζήτηση μαθητών»

ΘΕΜΑ 1ο : «Διευκρίνιση σχετικά με την αναγνώριση προϋπηρεσίας για βαθμολογική-μισθολογική εξέλιξη σε εφαρμογή του αρθρ. 97 του Ν. 4310/2014»

ΣΧΕΤ.: α) Το υπ?αριθμ. πρωτ. 10705/Ε2/21-1-2015 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

β) Το υπ?αριθμ. πρωτ. 206450/Ε2/18-12-2014 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Κοινοποιούμε το ανωτέρω έγγραφο, σε συνέχεια του αριθμ. 206540/Ε2/18-12-2014 εγγράφου του Υ.ΠΑΙ.Θ., σχετικά με αναγνώριση προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών, σε σχολεία της Κύπρου και ισότιμα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού, καθώς και προϋπηρεσίας σε σχολεία της ιδιωτικής εκπαίδευσης, για βαθμολογική-μισθολογική εξέλιξη, σε εφαρμογή του αρθρ. 97 του Ν. 4310/2014.

ΘΕΜΑ 2ο : «Άδειες εκπαιδευτικών»

ΣΧΕΤ.: α) Το υπ?αριθμ. πρωτ. Π06/22/10-3-2014 έγγραφο του Ι.Κ.Α.

β) Διορθωμένη σελίδα

Σας παρακαλούμε να προβείτε σε μικρή αλλαγή  στην με αρ.πρωτ. Φ.351.5 /43/67822/Δ1/5-5-2014 (ΑΔΑ: ΒΙΦΓ9-4ΘΑ) εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ., που αφορά τις άδειες εκπ/κών, στη σελίδα 20 αυτής και να διαγραφεί η πρόταση "η προσκόμιση του αδειολογίου των Υγειονομικών δομών" στις περιπτώσεις αναρρωτικών αδειών που υπερβαίνουν τις 3 ημέρες τη φορά, για την καταβολή του αντιμισθίου στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς και να γίνει "η προσκόμιση γνωμάτευσης από θεράποντα γιατρό του ΠΕΔΥ (πρώην ΕΟΠΠΥ, πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)" (βλ.περ.2 της με αρ.Π06/22/10-3-2014 επισυναπτόμενης σχετικής εγκυκλίου του ΙΚΑ).

ΘΕΜΑ 3ο : «Αποστολή διευκρινίσεων»

ΣΧΕΤ.: α) Το υπ?αριθμ. πρωτ. 6525/Δ6/15-1-2015 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

β) Το από 14-1-2015 έγγραφο της Διοικούσας Επιτροπής Προτύπων Πειραματικών Σχολείων

Διαβιβάζονται διευκρινίσεις της Διοικούσας Επιτροπής Προτύπων Πειραματικών Σχολείων, σχετικά με την υπηρεσιακή κατάσταση των εκπαιδευτικών με πενταετή θητεία στα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία (Π.Π.Σ.).

ΘΕΜΑ 4ο : «Διαβίβαση εγκυκλίου»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. 205363/Ε2/17-12-2014 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Αποστέλλουμε προς ενημέρωσή σας, έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ., σχετικά με διαβίβαση εγκυκλίου της  Γ.Γ.Κ.Α., που αφορά στην ασφάλιση μεταταχθέντων εκπαιδευτικών σε άλλους κλάδους, λόγω κατοχής δεύτερου πτυχίου, ή σε προσωποπαγείς θέσεις  κλάδου Π.Ε.  Διοικητικών.

ΘΕΜΑ 5ο : «Διεξαγωγή  του 3ο Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Φυσικών για μαθητές Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων  Δημοτικού Σχολείου»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. Φ.14/87/ 9623/Δ1/20-01-2015 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Σας ενημερώνουμε ότι η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ) και το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, Τεχνολογίας και Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αθηνών, διοργανώνουν τον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών, για μαθητές Δημοτικού Σχολείου, υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ..

ΘΕΜΑ 6ο : «Απάντηση αιτήματος για την έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. Φ.14/10/5120/Δ1/14-1-2014 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Σας πληροφορούμε σχετικά με έγκριση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Υποστήριξη παιδιών με προβλήματα συμπεριφοράς στην τάξη». Η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι προαιρετική.

ΘΕΜΑ 7ο : «Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ποίησης Γιάννη Κουτσοχέρα»

ΣΧΕΤ.: α) Το υπ?αριθμ. πρωτ. 10932/Δ2/22-1-2015 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

β) Προκήρυξη

Σας κάνουμε γνωστό ότι ο Δήμος Καλαβρύτων, προκηρύσσει Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης, με τίτλο «Άθλον Ποιήσεως-Γιάννης και Λένα Στρέφη Κουτσοχέρα» και θέμα σχετικό με το Καλαβρυτινό Ολοκαύτωμα.

ΘΕΜΑ 8ο : «Αναζήτηση μαθητών»

Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε, μόνο σε θετική περίπτωση, αν στο σχολείο σας φοιτούν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:

1. ΑΛΕΞΑΝΤΡΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-ΔΩΡΟΘΕΑ του ΚΡΙΣΤΙΑΝ και της ΣΙΜΟΝΑ  της Α΄ τάξης
  2. ΑΛΕΞΑΝΤΡΟΥ ΣΙΜΟΝΕ - ΘΕΟΔΩΡ του ΚΡΙΣΤΙΑΝ και της ΣΙΜΟΝΑ  της Ε΄ τάξης
  3. ΑΛΕΞΑΝΤΡΟΥ ΚΡΙΣΤΙΑΝ-ΑΝΤΡΕΑΣ του ΚΡΙΣΤΙΑΝ και της ΣΙΜΟΝΑ  της ΣΤ΄ τάξης
  4. ΖΑΤΣΕ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ του ΕΡΒΙΣ και της XHUANA της Β΄ τάξης
  5. Πρίφτης Ντανιέλ του Όλσι-Ηλία και της Γιονίντα, Στ? τάξη
  6. Πρίφτης Μάριος-Βασίλης  του Όλσι-Ηλία και της Γιονίντα, Ε? τάξη
  7. Μικροπούλου Δέσποινα του Γεωργίου και της Σοφίας Πολιτίδου, Ε? τάξη
  8. Μικρόπουλος Ιωάννης του Γεωργίου και της Σοφίας Πολιτίδου, Γ? τάξη
  9. Νοβοσιόλοβα Βικτώρια του Βίκτωρα και της Ελένης, Γ΄ τάξη
  10. Μπακάλλι Ιωάννα του Ιλίρ και της Μπλερίνα, Γ? τάξη
  11. Εμμανουέλλα Γκρέμπι του Ντρίταν και της Λιλιάνα, της Στ? τάξης
  12. Κωνσταντίνου Ραφαέλα του Δημητρίου και της Νικολέττας, της Γ΄ τάξης
  13. ΧΟΤΖΑΛΙ  ΜΑΡΙΖΑ του ΓΙΩΡΓΚΟ και της  ΥΛΜΠΕΡΕ, της Α΄ τάξης

Της εγκυκλίου αυτής να λάβουν γνώση, ενυπόγραφα, όλοι οι εκπαιδευτικοί, με ευθύνη των Διευθυντών/ντριών των Δημοτικών Σχολείων ή των Προϊσταμένων των Νηπιαγωγείων.

Ο Διευθυντής Π.Ε. Β΄ Αθήνας

Παρασκευάς Βεντήρης