Εγκύκλιος Φ. 34.1/18/1714/5-03-2015 Δ/νσης Π.Ε. Β΄ Αθήνας

Πληροφορίες: Β. Καραμπά

Τηλέφωνο:       210-6394882

Fax:                210-6009644

E-mail:            Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ιστοσελίδα:      http://www.dipevath.gr

ΚΟΙΝ.:

κ.κ. Σχ. Συμβούλους

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

ΘΕΜΑ 1ο : «Παραιτήσεις εκπαιδευτικών ? Δικαιολογητικά συνταξιοδότησης»

ΘΕΜΑ 2ο : «Ενημέρωση μελών ΠΟΔΠ και ΟΔΠ της Π.Δ.Ε. Αττικής»

ΘΕΜΑ 3ο : «Δράση ΠΣΔ «Καλέστε έναν Ειδικό για το Ασφαλές Διαδίκτυο»

ΘΕΜΑ 4ο : «Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικών»

ΘΕΜΑ 5ο : «Aφιέρωμα της ISF στην Ελλάδα»

ΘΕΜΑ 6ο : «Ενημέρωση σχετικά με το Παραδοσιακό Πάρκο Δημάκη»

ΘΕΜΑ 7ο : «Αναζήτηση μαθητών»

ΘΕΜΑ 1ο : «Παραιτήσεις εκπαιδευτικών ? Δικαιολογητικά συνταξιοδότησης»

ΣΧΕΤ.: α) Το υπ?αριθμ. πρωτ. Φ.10.3/ 1616/4-3-2015 υπρεσιακό μας σημείωμα

(ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ)

Σας ενημερώνουμε για την διαδικασία και τις ημερομηνίες των παραιτήσεων των εκπαιδευτικών, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί να ενημερωθούν και να λάβουν ενυπόγραφα γνώση του συνημμένου υπηρεσιακού σημειώματος.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που προτίθενται να παραιτηθούν την τρέχουσα χρονιά, να συμπληρώσουν και να υποβάλλουν ηλεκτρονικά την παρακάτω φόρμα

ΦΟΡΜΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΡΟΘΕΣΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ

μέχρι τη Δευτέρα 16-3-2015 και ώρα 14:00 - ανεξάρτητα από την καταληκτική ημερομηνία που αναγράφεται στο υπηρεσιακό σημείωμα Φ.10.3/1616/4-3-2015 - προκειμένου να γίνει έγκαιρα η προετοιμασία των φακέλων τους.

ΘΕΜΑ 2ο : «Ενημέρωση μελών ΠΟΔΠ και ΟΔΠ της Π.Δ.Ε. Αττικής»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. Φ.49/2320/2-3-2015 έγγραφο της Περιφερειακής Δ/νσης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Αττικής

(ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ)

Σας ενημερώνουμε για την υλοποίηση των Πράξεων «Ανάπτυξη και Λειτουργία Δικτύου Πρόληψης και Αντιμετώπισης Φαινομένων της Σχολικής βίας και Εκφοβισμού στους Άξονες Προτεραιότητας 1,2 και 3 του ΕΠ «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση»».

ΘΕΜΑ 3ο : «Δράση ΠΣΔ «Καλέστε έναν Ειδικό για το Ασφαλές Διαδίκτυο»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. 33014/Δ1/27/02/2015  έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

Το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠοΠαιΘ), με στόχο την ενδυνάμωση των σχολείων σε ένα μοντέλο ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο και για τον εφοδιασμό των μαθητών με τις δεξιότητες που απαιτούνται για να αξιοποιήσουν με ασφάλεια και υπευθυνότητα το Διαδίκτυο, μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ), λειτουργεί ενημερωτικό κόμβο, που παρέχει ενημέρωση, υποστήριξη και εκπαιδευτικό υλικό σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς.

Επίσης, τα σχολεία που ενδιαφέρονται μπορούν να συμμετέχουν στη δράση «Καλέστε έναν Ειδικό για το Ασφαλές Διαδίκτυο».

ΘΕΜΑ 4ο : «Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικών»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. 37005/Δ2/5-3-2015 έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

Γνωστοποιούμε τη διοργάνωση Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικών, ο οποίος έχει σκοπό την προώθηση της χρήσης της τεχνολογίας στην εκπαίδευση. Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής είναι η 10η Μαρτίου 2015.

ΘΕΜΑ 5ο : «Aφιέρωμα της ISF στην Ελλάδα»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. 575/Α΄/Δ5/27-02-2015 έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

Η Παγκόσμια Ομοσπονδία Σχολικού Αθλητισμού (ISF) στο ενημερωτικό δελτίο της φιλοξενεί αφιέρωμα στην Ελλάδα και τις σχολικές αθλητικές δραστηριότητές της, το οποίο βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο: http://fr.calameo.com/read/002100942b67a4cae764f

ΘΕΜΑ 6ο : «Ενημέρωση σχετικά με το Παραδοσιακό Πάρκο Δημάκη»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. Φ.14/207/28545/Δ1/20-2-2015 έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση επισκέψεων στο Παραδοσιακό Πάρκο Δημάκη, το οποίο βρίσκεται στο Θεολόγο Φθιώτιδας.

ΘΕΜΑ 7ο : «Αναζήτηση μαθητών»

Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε, μόνο σε θετική περίπτωση, αν στο σχολείο σας φοιτούν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:

1. AIZAEHSANULLAH του ESHSANULLAH και της TOSHIBAKOUSAR, νήπιο
  2. Κούτσι  Φάμπιο του Erjonn και της Μπρουνίλντα, της Δ΄ τάξης
  3. Λίκα Σαμίντα του Κουιτίμ και της Βιόλττσα, της Ε΄ τάξης
  4. ΒΛΑΧΑΚΗ  ΜΕΛΙΝΑ  του Ευαγγέλου  και  της Βερόνικα, της Δ΄ τάξης
  5. ΠΟΥΚΑ ΑΡΜΑΝΤΟ του Ντριτάν  και  της Βαλντετ, της Ε΄ τάξης
  6. ΙΣΜΑΗΛΟΓΛΟΥ ΝΑΖΑΡ του ΜΕΜΕΤ, που φοιτά στη Γ΄ τάξη

Της εγκυκλίου αυτής να λάβουν γνώση, ενυπόγραφα, όλοι οι εκπαιδευτικοί, με ευθύνη των Διευθυντών/ντριών των Δημοτικών Σχολείων ή των Προϊσταμένων των Νηπιαγωγείων.

Ο Διευθυντής Π.Ε. Β΄ Αθήνας

Παρασκευάς Βεντήρης