Εγκύκλιος Φ. 34.1/29/5059/12-06-2015 Δ/νσης Π.Ε. Β΄ Αθήνας

Πληροφορίες: Β. Καραμπά

Τηλέφωνο:       210-6394882

Fax:                210-2771324

E-mail:            Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ιστοσελίδα:      http://www.dipevath.gr

ΚΟΙΝ.:

κ.κ. Σχ. Συμβούλους

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

ΘΕΜΑ 1ο : «Εγκύκλιος για την Παράλληλη Στήριξη μαθητών, την στήριξη μαθητών από Ειδικό Βοηθό, την στήριξη μαθητών που δεν αυτοεξυπηρετούνται (Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό) και την στήριξη μαθητών από Σχολικό Νοσηλευτή για το Διδακτικό Έτος 2015-2016»

ΘΕΜΑ 2ο : «Κοινοποίηση εγγράφου»

ΘΕΜΑ 3ο : «Ενημέρωση για αποτίμηση της υλοποίησης των Πράξεων «ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Ένταξη ευάλωτων κοινωνικών ομάδων (ΕΚΟ) στα Δημοτικά Σχολεία» των Αξόνων Προτεραιότητας 1,2 και 3 του ΕΠ «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»»

ΘΕΜΑ 4ο : «Διοργάνωση Ακαδημίας (σύντομη επιμόρφωση) με θέμα «Tα ανθρώπινα δικαιώματα στην πράξη στην Ελλάδα», για Διευθυντές, Υποδιευθυντές και εκπαιδευτικούς όλων των σχολείων, Σπέτσες 21-25 Οκτωβρίου 2015»

ΘΕΜΑ 5ο : «Έγκριση εισαγωγής Βιωματικού Προγράμματος στα σχολεία»

ΘΕΜΑ 6ο : «Διεξαγωγή συνεδρίου»

ΘΕΜΑ 7ο : «Εκστρατεία ενημέρωσης της εταιρείας SAPTHellas για τους αδέσποτους σκύλους»

ΘΕΜΑ 8ο : «Αναζήτηση μαθητών»

ΘΕΜΑ 1ο : «Εγκύκλιος για την Παράλληλη Στήριξη μαθητών, την στήριξη μαθητών από Ειδικό Βοηθό, την στήριξη μαθητών που δεν αυτοεξυπηρετούνται (Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό) και την στήριξη μαθητών από Σχολικό Νοσηλευτή για το Διδακτικό Έτος 2015-2016 »

ΣΧΕΤ.: α) Το υπ?αριθμ. πρωτ. Φ.32.1/5054/11-6-2015 έγγραφό μας word

β) Το υπ?αριθμ. πρωτ. 90911/Δ3/9-6-2015 έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. pdf

γ) ΝΕΟ Διαβιβαστικό Δ.Σ. word

δ) ΝΕΑ Βεβαίωση Φοίτησης Δ.Σ. word

ε) ΝΕΑ αίτηση παράλληλης Δ.Σ. word

στ) ΝΕΑ αίτηση γονέα προς το Δ.Σ. word

ζ) Λογότυπο ΕΣΠΑ word

Κοινοποιούμε την εγκύκλιο για την Παράλληλη Στήριξη μαθητών, την στήριξη μαθητών από Ειδικό Βοηθό, την στήριξη μαθητών που δεν αυτοεξυπηρετούνται (Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό) και την στήριξη μαθητών από Σχολικό Νοσηλευτή, για το Διδακτικό Έτος 2015-2016». Όλα ανεξαιρέτως τα έγγραφα, τα οποία αφορούν στο Πρόγραμμα Παράλληλης Στήριξης από εκπαιδευτικό, στο Πρόγραμμα Στήριξης από Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό και στο Πρόγραμμα Στήριξης από Σχολικό Νοσηλευτή, θα πρέπει υποχρεωτικά να φέρουν στο υποσέλιδο κάθε σελίδας του εγγράφου το λογότυπο του ΕΣΠΑ. Σε αντίθετη περίπτωση, τα έγγραφα, χωρίς το συγκεκριμένο λογότυπο του ΕΣΠΑ, δεν θα λαμβάνονται υπ? όψιν.

ΘΕΜΑ 2ο : «Κοινοποίηση εγγράφου»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. 78747/Δ4/18-5-2015 έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. pdf

Κοινοποιούμε το ανωτέρω έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ., με το οποίο διαβιβάζεται το με αρ. πρωτ. 2667/22-4-2015 έγγραφο της Δ/νσης Διεθνών Σχέσεων, Εθελοντισμού- Εκπαίδευσης  και Εκδόσεων της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, με θέμα: «Ενημέρωση σχολικών μονάδων ενόψει έναρξης αντιπυρικής περιόδου 2015».

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. 90260/Δ1/8-6-2015 έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. pdf

Στο πλαίσιο αποτίμησης των παραπάνω Πράξεων, όπου προβλέπεται η πραγματοποίηση σχετικής έρευνας, καλούνται :

Α) οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων, όπου λειτουργούν Τάξεις Υποδοχής ΖΕΠ (ΤΥ ΖΕΠ), στο πλαίσιο υλοποίησης των ανωτέρω Πράξεων, όπως μεταβούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://goo.gl/rIz2UE , και

Β) οι εκπαιδευτικοί που απασχολούνται σε ΤΥ ΖΕΠ, στο πλαίσιο υλοποίησης των Πράξεων, όπως μεταβούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://goo.gl/QfGudJ

ώστε να συμπληρώσουν τα ερωτηματολόγια, που είναι αναρτημένα στις ανωτέρω ηλεκτρονικές διευθύνσεις. Τα ερωτηματολόγια θα παραμείνουν αναρτημένα έως και τη Δευτέρα 15 Ιουνίου 2015.

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. ΦΣΕ 23/91404/Η1/10-6-2015 έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. word

Σας ενημερώνουμε ότι στις 21-25 Οκτωβρίου 2015 διοργανώνεται Ακαδημία (σύντομη επιμόρφωση), με θέμα: «Tα ανθρώπινα δικαιώματα στην πράξη στην Ελλάδα», με τη συνεργασία του Συμβουλίου της Ευρώπης, του Ευρωπαϊκού Κέντρου Wergeland και του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων. Η επιμόρφωση αφορά Διευθυντές, Υποδιευθυντές και εκπαιδευτικούς όλων των σχολείων. Τα ενδιαφερόμενα σχολεία πρέπει να υποβάλουν την ηλεκτρονική αίτησή τους, μέχρι και την 30ή Ιουνίου 2015

ΘΕΜΑ 5ο : «Έγκριση εισαγωγής Βιωματικού Προγράμματος στα σχολεία»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. 82778/Δ4/25-5-2015 έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. pdf

Σας ενημερώνουμε, σχετικά με έγκριση εισαγωγής Βιωματικού Προγράμματος στα σχολεία, του Συνδέσμου Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους (Σ.Κ.Ε.Π.).

ΘΕΜΑ 6ο : «Διεξαγωγή συνεδρίου»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ. 85754/Δ2/29-5-2-15 έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. pdf

Η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία της Ελλάδας (ΕΘΝ.Ο.Α) διοργανώνει συνέδριο, με θέμα: «STOPBULLYING ? Θέλω να είμαστε ομάδα», το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 2 και 3 Ιουνίου 2015 και μπορούν  να το παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί.

ΘΕΜΑ 7ο : «Εκστρατεία ενημέρωσης της εταιρείας SAPTHellas για τους αδέσποτους σκύλους»

ΣΧΕΤ.: Το υπ?αριθμ. πρωτ.  84056/Δ2/27-5-2015 έγγραφο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. pdf

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση ενημερωτικού προγράμματος της εταιρείας SAPTHellas, για το σχολικό έτος 2015-2016.

ΘΕΜΑ 8ο : «Αναζήτηση μαθητών»

Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε, μόνο σε θετική περίπτωση, αν στο σχολείο σας φοιτούν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:

1. Κελλίτσι Λεονάρντο του Γκεζίμ, της ΣΤ΄ τάξης
  2. Κορώνη Γκαμπριέλα του Δημητρίου και της Καμέλια,της Β΄ τάξης

Της εγκυκλίου αυτής να λάβουν γνώση, ενυπόγραφα, όλοι οι εκπαιδευτικοί, με ευθύνη των Διευθυντών/ντριών των Δημοτικών Σχολείων ή των Προϊσταμένων των Νηπιαγωγείων.

Ο Διευθυντής Π.Ε. Β΄ Αθήνας

Παρασκευάς Βεντήρης