Eγκύκλιες Οδηγίες για τον ορισμό Διευθυντών, Προϊσταμένων και Υποδιευθυντών ιδιωτικών σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, σχολικού έτους 2019-2020

Κατηγορία: Γενικά Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 18 Ιουνίου 2019
  Με την παρούσα εγκύκλιο γνωστοποιούνται οι διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας που ρυθμίζουν το αντικείμενο θέματος (Α. ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ), αναφέρονται οι τυπικές προϋποθέσεις και τα κωλύματα ορισμού των στελεχών εκπαίδευσης (Διευθυντών, Προϊσταμένων και Υποδιευθυντών) των ιδιωτικών σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης (Β. ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ και ΚΩΛΥΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ) και προσδιορίζεται η διοικητική διαδικασία ορισμού αυτών των στελεχών εκπαίδευσης από τα κατά τόπο αρμόδια ατομικά και συλλογικά όργανα του ΥΠ.Π.Ε.Θ. (Γ. ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΡΙΣΜΟΥ), κατόπιν σχετικής πρότασης των ιδιοκτητών ή των νομίμων εκπροσώπων των ιδιωτικών σχολικών μονάδων. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.